Get Adobe Flash player

Рельєф.

 

Коростенщина розташована на Поліській низовині, і її поверхня має рівнинний характер з незначними коливаннями висоти від 150 метрів над рівнем моря в районі хутора Тартак до 223 метрів - в районі села Ришавка. Таким чином, загальне коливання висот на території району складає всього 73 метри. В зв'язку з цим відносні коливання висот незначні, тому рельєф району майже плоский. Загальний похил поверхні з південного заходу на північний схід.

Рельєф Коростенського району тісно пов'язаний з геологічною будовою. В зв'язку з тим, що територія району розташована в північно-західній частині Українського кристалічного щита, вона займає досить високе гіпсометричне положення порівняно з іншими районами Поліської низовини, тому на його території місцями поширені вузькі, глибоковрізані річкові долини, і поверхня менш заболочена ніж в цілому на Поліссі.

Особливістю рельєфу району є те, що Український кристалічний щит в нашій місцевості залягає досить високо і місцями виходить на денну поверхню, наприклад, в районах сіл Щорсівка, Пугачівка, Немирівка, Тартак, Давидки а також в Коростені на Броварі, вулиці Шатрищанській, урочищах "Перунові плечі" і "Червона гірка". Тут кристалічні породи виходять на денну поверхню не тільки з глибин Землі, а й з глибин надзвичайно давніх часів - їх вік більше мільярда років. Територія району за характером рельєфу входить до складу Коростенської моренної рівнини з чергуванням моренних, плоских і горбистих ділянок. Серед плоских ділянок часто виділяються піщані (біля сіл Ушомир, Пугачівка, Дідковичі, Грозіно, Сарновичі) та скелясті горби і гряди (біля сіл Пугачівка, Гулянка, Шатрище, Бехи, Іскорость).

Щодо формування рельєфу Коростенщини серед вчених існує дві точки зору. На думку вчених-гляціологів на формування рельєфу Коростенщини вплинуло також і зледеніння. За їхнім твердженням близько 200 тис. років тому наша місцевість, як і інші райони північної Житомирщини, вкрилась льодовиком, який насувався з Північної Європи. Доказом цього є наявність великої кількості каменів-валунів округлої форми, яких дуже багато на полях Коростенщини, піщаних гряд, що утворились в умовах холодної пустелі (на південь від с. Грозіно, на півночі від с. Сарновичі) та "баранячі лоби" - згладжені поверхні скель (поблизу Щорсівки, Давидок).

Але інша група вчених палеозоологів і ботаніків, які висунули проблемну теорію антигляціолізму, стверджують, що наш край не піддавався зледенінню. Як аргумент цього, є наявність в нашій місцевості реліктових рослин третинного періоду, які не могли зберегтися в умовах зледеніння. Валуни і піщані відклади, як стверджують ці вчені, мають морське походження, вони відкладалися на мілководді морів, з місцевого матеріалу. На їх думку головними чинниками сучасного рельєфу району е тектонічні рухи і фактори зовнішнього середовища: вода, вітер, мороз, сонячне тепло, бактерії, рослинність та ін.

На території Коростенщини значного поширення набули антропогенні форми рельєфу, що пов'язані з активною господарською діяльністю в нашому краї. В процесі видобутку корисних копалин (граніту, лабрадориту, піску, глини, ільменітової руди) поблизу сіл Лісівщина, Мойсіївка, Поліського, Щорсівки, Ушиці,.Михайлівни, Бехів та поблизу Коростеня викопані глибокі -кар'єри та насипані, з відвальних порід, високі терикони, які спотворили навколишній ландшафт. Вплинули на зміну рельєфу меліоративні заходи по осушенню рунтів, а також будівництво автомобільних та залізничних шляхів.

Вплив природних геоморфологічних процесів на зміну сучасного рельєфу незначний. В розрізі загальнотектонічних процесів Землі територія району має тенденцію до повільного підняття (1-3 мм на рік). Подекуди мають місце просадкові та ерозійні процеси.

presidentvrukmuvsuzhmrzt oda

11500 Житомирська область, м. Коростень, вул. Грушевського 60/2

тел.: 5-06-91, факс: 9-63-89

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.