Get Adobe Flash player

Освіта, охорона здоров’я, культура.

 

Значна кількість проблем існує в розвитку освіти Коростенщини. В селах району на 108 населених пунктів працює 43 загальноосвітні навчальні заклади, з яких 8 початкових, 17 неповних середніх та 18 середніх шкіл. В цих закладах навчається 3366 учнів, за останні п'ять років відбулося зменшення учнівського контингенту на 1530 школярів, закрито три початкових школи.

Проблемою освіти в сільській місцевості Коростенщини є те, що все більша кількість шкіл стають малокомпетентними. В більшості неповних середніх школах навчається - 30-60 дітей, а в середніх -70-120. В багатьох випадках предмети викладають не фахівцями, причому значна частина їх вже пенсіонери похилого віку. А якщо ще врахувати надзвичайно низький рівень матеріально-технічного забезпечення сільських шкіл, то якість підготовки сільського учня в більшості випадків не відповідає державним стандартам. Хоча можна зазначати, що в останні роки матеріально-технічне забезпечення ряду шкіл району значно покращилося. В 2000 році були введені нові, сучасні середні школи в Білці і Поліському, які забезпечені сучасними меблями, відео- та телеапаратурою, комп'ютерною технікою, укомплектовано навчальними підручниками, посібниками, науковою і художньою літературою. В них навчання проводиться за кабінетною системою, функціонують спортивні зали і бібліотеки. Відбулися реконструкції і добудови приміщень в Меленівській, Веселівській, Сушківській, Васьковицькій, Ришавській школах.

Навчання дітей в школах району здійснюють 529 вчителів з яких 438 мають вищу освіту (83%). За результатами атестації 94 з них мають кваліфікаційну категорію "спеціаліст вищої категорії" і 228 - "спеціаліст 1-ої категорії". За останні 10 років понад 40 педагогічних працівників району нагороджені знаком "Відмінник освіти України" та понад 130 -Почесною грамотою обласного управління освіти і науки.

Звичайно необхідно згадати тих освітян, які в минулі роки внесли значний доробок для становлення освіти в краї. Це учителі яким було в свій час присвоєно звання "Заслужений учитель УРСР" -Войтенко Н.К., Матвієнко А.А., Прус Є.С., Дяченко А.Д., Мільчуцький В.С., Полосенко О.А.; це учителі які були нагороджені ^державними нагородами - Мошківська П.Й., Грищенко І.В., Носенко Г.Й., Лаврінчук Г.В., Глобе М.К., Вигівський О.А., Лук'яненко А.С., Мільчуцька Л.С., Муравицька Т.П., Пішель Г.В., Матвієнко А.О., Охрименко Г.П., Ущапівський В.І., Клименко Н.М., Хомутовська С.А.; це учителі удостоєні Гранта Міжнародної Соросівської Програми Підтримки Освіти в галузі точних і природничих наук (І55ЕР) - Рак Л.П., Пригоцька Г.П., Длугопольська А.Г., Мольдерф Л.Т.

Справу цих заслужених ветеранів гідно продовжують і нинішні освітяни: Васьківський В.І. - заступник директора Васьковицької середньої школи, "Заслужений учитель України"; Мельниченко Л.А. -учитель Поліської школи, "Заслужений тренер України"; Коржук А.С. - нагороджений знаком "Відмінник народної освіти"; Паламарчук М.К. - лауреат Всеукраїнського туру конкурсу "Учитель року"; це учителі учні яких протягом багатьох років отримують дипломи переможців обласних предметних олімпіад - Шиян В.М., Чудаківський В.В., Харченко І.В.; учителі які багато сил і здоров'я вклали в процес навчання і виховання учнів і користуються заслуженим авторитетом серед освітян - Хиля І.К., Овсійчук Н.П., Черниш З.П., Стоянчук С.В.; це організатори навчально-виховного процесу, директори шкіл - Ущапівський В.І., Толочко В.М., Мала Л.Р., Ковальчук А.Л., Сенюк П.М.

Плідна робота учителів району дає хороші результати. За останні 10 років понад 250 учнів-випускників шкіл району були нагородженні золотою медаллю "За високі досягнення у навчанні", та майже 70 срібною медаллю "За досягнення у навчанні". Учні шкіл району були неодноразово переможцями і лауреатами обласних олімпіад з хімії, фізики, географії, української мови і літератури. Учень Грозинської середньої школи Юрченко Ю. протягом 2001-2005 років чотири рази ставав переможцем обласної олімпіади з хімії, та один раз з фізики, був призером Всеукраїнської олімпіади з хімії.

В абсолютній більшості сіл району відсутні дошкільні заклади, а з 9 діючих тільки в 2-3 налагоджений нормальний процес дошкільної освіти та виховання. При 10 загальноосвітніх школах району діють дошкільні заклади з короткотривалим перебуванням дітей. Згідно офіційних даних всі ці дошкільні закади відвідують 438 дітей вихованням яких займається 47 педагогічних працівників.

Освітні потреби населення міста задовольняють 15 навчально-виховних закладів. В Коростені функціонують 10 загальноосвітніх шкіл, один навчально-виховний комплекс "Дитячий садок-школа-гімназія", одна спеціалізована школа, одна гімназія, одна ВСШ та одна приватна школа при єврейській общині. В цих навчальних закладах навчається близько 8700 учнів. В школах міста профільним навчанням охоплено понад 770 учнів 10-11 класів, функціонують 23 класи з поглибленим вивченням предметів, в яких навчається 620 учнів. Щорічно близько 50 випускників Коростенських шкіл закінчують навчання з золотою та срібною медалями, у 2007 році школярі міста вибороли 33 призових місця на Всеукраїнських предметних олімпіадах і 6 в Малій Академії наук. В 23 дошкільних закладах міста отримують дошкільну освіту та виховуються 2400 дітей, що складає 70% від загальної кількості дітей дошкільного віку.

Стан здоров'я населення регіону в зв'язку з зниженням рівня життя, впливу незадовільних умов довкілля, що пов'язано з наслідками Чорнобильської катастрофи в останні десятиріччя різко погіршився. Це призводить до зростання потреб у медичній допомозі та посилення уваги до проблем охорони здоров'я.

Медичну допомогу жителям району надають - центральна районна поліклініка на 370 відвідувань в зміну; 5 дільничних лікарень, загальна кількість ліжок в яких складає 85; 6 сільських лікарських амбулаторій сімейного лікаря; 52 фельдшерських та 4 фельдшерсько-акушерських пункти. При центральній районній поліклініці функціонує відділення швидкої медичної допомоги з трьома бригадами (з них 1 лікарська). В ЦРП, ФП та дільничних лікарнях діють денні стаціонари. Стаціонарну медичну допомогу жителям району надають також центральна міська лікарня та відділкова (залізнична) лікарні. Так тільки в міській лікарні за 2007 рік було проліковано 3069 жителів Коростенського району. Щорічно кілька тисяч жителів району отримують спеціалізовану діагностичну та консультативну допомогу в міжрайонному діагностичному центрі м. Коростеня.

Проблемою охорони здоров'я в районі є те, що відсутня районна лікарня, в бюджеті не закладається в повному обсязі кошти для взаєморозрахунків за пролікованих хворих в міській та залізничній лікарнях, тільки в половині населених пунктах є фельдшерсько-акушерські пункти і тому кілька тисяч людей похилого віку не в змозі отримати необхідну медичну допомогу.

В системі охорони здоров'я району практично повна забезпеченість лікарським та середнім медичним персоналом. В системі працюють 60 лікарів з яких 7 мають вищу кваліфікаційну категорію, 12 - першу, 15 - другу. Серед 240 середніх медичних працівників вищу категорію мають 5 чоловік, першу - 29, другу - 101.

Значний вклад в розвиток медицини району в свій час внесли ветерани медичної галузі, учасники Великої вітчизняної війни: лікарі Ущапівський А.М., Бех МА., фельдшери Ярмоленко К.Г., Косе Є.А., Корзун М.А., Крисін П.Г. та інші. Великим авторитетом користувалися в 60-80-ті роки такі лікарі як Пишель Я.Ф., Грищенко М.П., Джигирей Н.М., подружжя Левандовських. Гідно продовжують їх справу і сьогоднішні медики району. Серед них ті хто користується великим авторитетом і повагою серед жителів сіл району: Васьківська М.А., Довжицький М.В., Кондратюк А.В., Лукашенко А.В., Петрів В.Я., Прокопенко В.А., Прокопчук В.П., Прокопчук А.О., Скрипка Х.М., Рак О.І.

В Коростенському районі функціонує 112 закладів культури - районний будинок культури, 22 сільських будинків культури, 42 сільських клуби, районні бібліотеки для дорослих та дітей, 44 сільські бібліотеки, Грозинська дитяча музична школа. В бібліотечній мережі району 46 бібліотек з книжковим фондом близько 430 тисяч екземплярів. Книгозабезпеченість на одного жителя району становить 13,2 примірника, а на одного читача 31 примірник. Користуються щорічно бібліотечним фондом району близько 13 тис. читачів. В бібліотеках працює 42 працівники-фахівці з вищою та середньою спеціальною освітою. В мережі сільських клубних закладів працюють 65 працівників. На жаль деякі сільські клуби працюють епізодично і тому не можуть задовольнити культурні потреби населення сіл. Тільки незначна частина їх організовує змістовий культурний відпочинок жителів села, залучає людей до музичної творчості, народного прикладного мистецтва, забезпечує збереження осередків традиційних народних художніх промислів.

При школах сіл Лісівщина, Стремигрод, Полісся, Грозіно діють історико-краєзнавчі музеї, на території району, нараховується 172 пам'ятки історії, культури та археології. В останні роки споруджені пам'ятник видатному політичному та військовому діячу України гетьману Івану Виговському у Вигові та пам'ятний знак на місці страти київського князя Ігоря.

Жіноча вокальна група "Криниченька" при районному будинку культури та хори сіл Ушомир, Васьковичі носять почесне звання "Народний". Користуються авторитетом серед жителів району колективи художньої самодіяльності "Калина" та дитячий фольклорний ансамбль "Джерельце" з Новаків якими керує чи не найвідоміший в районі працівник культури Микола Гилюк, фольклорні ансамблі Меленівського будинку культури "Тещі і свекрухи" та "Молодички", вокальний жіночий ансамбль Лісівщинського будинку культури та окремі аматори О.Машир, А. Данилюк, А. Міщенко, О. Васянович, С. Маліновська, Л. Бондар, А. Колесник, Є. Марченко, Г. Цибуля, Н. Бабійчук, В. Щербина.

Продовжують давні традиції декоративно-прикладного мистецтва в галузі вишивки, ткання килимів майстрині Є. Чумак, В. Войтенко, Г. Грищенко, І. Кошицька, М. Бобик, Г. Гераймович, О. Каришко, місцеві художники аматори Л. Мельниченко, М. Сурженко.

Серед культурно-мистецьких заходів району можна виділити творчі звіти самодіяльних колективів та майстрів декоративно-прикладного мистецтва, творчі вечори народного самодіяльного ансамблю "Криниченька", молодіжний фестиваль "Життєві світанки" та конкурс "Поліська чарівниця", Всеукраїнське літературно-мистецьке свято "Просто на Покрову".

В інформаційному просторі Коростенщини функціонують такі місцеві періодичні видання як: газети "Древлянський край", "Нова доба", "Вечірній Коростень", "Іскоростень", "Іскра", "Приватна газета", редакція радіомовлення "Коростенське радіо", творче об'єднання "Коростеньтелебачення", кабельне телебачення телерадіокомпанія "САМ".

presidentvrukmuvsuzhmrzt oda

11500 Житомирська область, м. Коростень, вул. Грушевського 60/2

тел.: 5-06-91, факс: 9-63-89

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.